Misja przedszkola
Przedszkole wspiera rozwój dziecka, w tym rozpoznaje i zaspakaja potrzeby oraz rozwija indywidualne możliwości i talenty wychowanka. Organizacja pracy i funkcjonowanie przedszkola, w tym kształtowana wiedza i umiejętności dzieci, ich rodziców oraz pracowników przedszkola oparte są na idei zdrowego stylu życia (zrównoważonego rozwoju).
WIZJA PRZEDSZKOLA
Efekty działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Przedszkole przygotowuje do podjęcia nauki w szkole. Rozwija kompetencje poznawcze. Dzieci nabywają wiedzę poprzez przyswajanie oraz aktywne poszukiwanie i odkrywanie. Praktyczne umiejętności nabywają w toku działania, są zachęcane do twórczego rozwiązywania problemów. Przedszkole respektuje zasady zrównoważonego rozwoju w aspektach: przyrodniczym, społecznym, ekonomicznym i kulturowym. Dzieci wdrażane są do troski o własne zdrowie oraz aktywności ruchowej i poznawczej w naturalnym otoczeniu. Obserwują i badają przyrodę, odkrywają mądrość jej praw. Uczą się korzystać z jej zasobów dla własnego zdrowia i zaspokojenia potrzeb w racjonalny sposób.
Przedszkole podejmuje działania na rzecz kształtowania poczucia własnej wartości dziecka. Wprowadza w podstawowe zasady funkcjonowania grup społecznych poprzez ustalanie i respektowanie praw i obowiązków. Dzieci uczą się współdziałania i mają możliwość docenić wartość wspólnego dzieła. Przedszkole przez cały rok prowadzi planowy proces wychowawczy oparty na wartościach. Katalog wartości obejmuje także: piękno, prawdę, miłość, przyjaźń, współdziałanie, odpowiedzialność, szacunek, tolerancję, zdrowie, przyrodę, ojczyznę.
Metody oparte na metodyce wychowania przedszkolnego:
Metody czynne:
– metoda samodzielnych doświadczeń;
– metoda kierowania własną działalnością dziecka;
– metoda zadań stawianych dziecku;
– metoda ćwiczeń utrwalających.
Metody oglądowe:
– obserwacja i pokaz;
– osobisty przykład nauczyciela;
– udostępnianie sztuki / dzieła plastyczne, przestawienia teatralne, ilustrowane artystycznie utwory literackie, koncerty muzyczne/.
Metody słowne:
– rozmowy – opowiadania – zagadki – objaśnienia i instrukcje
– sposoby społecznego porozumiewania się – metody żywego słowa